ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ

Για οτιδήποτε άσχετο θέλετε να γράψετε

ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ

Δημοσίευσηαπό dinoshaidutis » Πέμ Απρ 26, 2012 10:02 am

ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ.
- Γειά!
- Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, ούτε κλέφτης, αν και στην Ελλάδα έχουμε πολλούς κι από τα δύο.
- Πίνω ούζο, λέω όπα και δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου.
- Γνωρίζω πολλούς Γιώργους και πολλούς Γιάννηδες, αλλά ούτε κι αυτό είναι πρόβλημα. Οι περισσότεροι είναι ωραίοι τύποι, αλλά όχι όλοι.
- Η χώρα μου είναι Δημοκρατία, στην πραγματικότητα γέννησε το θεσμό, αλλά πέρασαν πολλά χρόνια από τότε! Σήμερα πολλές χώρες έχουν δημοκρατία, κάποιες καλύτερες απ’ τη δική μου.
- Μιλώ ελληνικά και δύο ακόμα γλώσσες, ούτε λίγες, ούτε πολλές. Καλό θα ήταν να κάνουν το ίδιο κι όλοι οι υπόλοιποι ευρωπαίοι.
- Θα μπορούσα να ράψω τη σημαία της χώρας μου στο σακίδιό μου, αλλά το ίδιο θα μπορούσατε να κάνετε κι εσείς. Δεν το κάνω, γιατί το βρίσκω εθνικιστικό και ηλίθιο.
- Ο ελληνικός πολιτισμός γεννήθηκε στην πατρίδα μου αλλά έχει καιρό, που έχει φύγει από εδώ.
- Πήγε στη Δύση, εκεί όπου ο κόσμος τον καταλαβαίνει και τον σέβεται περισσότερο.
- Πιστεύω στον ελληνισμό. Γι’ αυτό και δεν τονίζω, το ότι είμαι έλληνας.
- Κι αν χρωστάω χρήματα σε κάποιον σήμερα, είναι επειδή μου τα έδωσε και τα έφαγα! Και το μόνο που μπορώ και θέλω να υποσχεθώ, είναι ότι θα τα δώσω πίσω!
- Γιατί οι πρόγονοί μου μ’ έμαθαν, πως πάνω απ’ όλα υπάρχει ο νόμος και οι θεσμοί.
- Κι αν σήμερα όλοι με κριτικάρετε, σημαίνει ότι μάλλον έχετε δίκιο. Σημαίνει πως μάλλον εγώ, ξέχασα να κριτικάρω πρώτα τον εαυτό μου, όπως θα έκαναν οι πρόγονοί μου.
- Πιστεύω στην ελευθερία. Όταν χρειάζεται διαμαρτύρομαι. Πιστεύω όμως και στην ελευθερία των άλλων. Γι αυτό καλό θα ήταν, που και που να το βουλώνω.
- Πιστεύω στη χαρά της ζωής. Κανείς, ούτε το χρήμα, δεν με εμποδίζει να το κάνω!
- Κληρονόμησα μερικούς απ’ τους ιστορικότερους τόπους, αλλά δεν έμαθα ακόμη να μην τους ρυπαίνω.
- Κληρονόμησα τα ομορφότερα νησιά, αλλά χρειάζομαι την άδεια των συνδικάτων για να πάω εκεί.
- Η χώρα μου έχει ανεπανάληπτες ομορφιές, αλλά ποτέ δεν στάθηκα ικανός να τις εκμεταλλευτώ και να τις εκτιμήσω.
- Η οικογένειά μου είναι ιερός θεσμός αλλά και τροχοπέδη, στα όνειρα και τη δημιουργικότητά μου.
- Με θεωρείτε έξυπνο, αλλά δεν είμαι! Γιατί όλα τα παραπάνω οφείλονται στη δική μου απάθεια, στη δική μου βουλή και στη δική μου βλακεία να εκλέγω συνέχεια ανθρώπους, που δεν μοιάζουν σε τίποτα με τους προγόνους μου.
- Είμαι Βαλκάνιος, είμαι Γραικός, μα πάνω απ’ όλα είμαι ευρωπαίος και επίσης Έλληνας!
- Με λένε Γιώργο Καραβάνα και είμαι Έλληνας.
- Ευχαριστώ, ευχαριστώ…

Αφιερωμένο σε όλους τους ανθρώπους, έλληνες και μη, που με τη στάση και τη φιλοσοφία τους, ενστερνίζονται τις αρχές του ανθρωπισμού, της αλληλεγγύης και της τιμιότητας.
«Έλλην εστί, ο μετέχον της ημετέρας Παιδείας - ». Υπό αυτό τον ορισμό, πολλοί από τους συμπολίτες μου νομίζουν πως είναι έλληνες, αλλά δεν είναι…!
Άβαταρ μέλους
dinoshaidutis
Friend
 
Δημοσ.: 435
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:37 am

Επιστροφή στο Περί Ανέμων & Υδάτων

  • Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 514 την Πέμ Μάιος 02, 2024 11:04 am
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες