Πρωτη αναγκαστικη προσγειωση!!

Πρωτη αναγκαστικη προσγειωση!!

Δημοσίευσηαπό vlachos dimitris » Τρί Νοέμ 13, 2012 9:58 am

Το σαβατο που μας περασε μετα απο τοσο καιρο σε ακινησια πραγματοποιησα μια ομορφη πτηση με τελειες συνθικες στα μερη μου,(πλαταρια-ηγουμενιτσα).μετα απο ενα φοβερο foot drag στη παραλια δρεπανου απο ακρη σε ακρη,αρχισα να παιρνω υψος για να επιστρεψω πισω και να συνεχισω τι βολτα μου προς συβοτα κ.ο.κ.Αλλα δε προφτασα.ξαφνικα εχασα ολη την ισχυ του κινιτηρα και αμεσως αφου ειχα το απετουμενο υψος ξεκινησα να βαρεσω κορδονιερα να παρει μπροστα αλλα τιποτα,(συνηθως παιρνει με τη μιση σε τετοιες καταστασεις),οποτε εκανα οτι θα εκανε ο οποιοσδηποτε,γυρισα κοντρα στον ανεμο και ξεκινησα για προσγειωση.Στο παρακατω βιντεο φαινεται ολη η διαδρομη μεχρι το τελος που μου εσβισε και προσγιωθηκα.

http://youtu.be/ktXBvmBojOU

http://www.sky.gr/leonardo/flight/33361
Άβαταρ μέλους
vlachos dimitris
Friend
 
Δημοσ.: 61
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 1:10 pm

Re: Πρωτη αναγκαστικη προσγειωση!!

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Τρί Νοέμ 13, 2012 12:35 pm

μπραβο Δημητρη πιστευω οτι πολυ σωστα και γρηγορα
πηρες αποφασεις. ειναι πραγματικα μια δυσκολη στιγμη
για τον παραμοτεριστα το κρατημα του κινητηρα...και για
μια αλλη φορα το υψος που ειχες σε βοηθησε.
κατι που θελω να ρωτησω εινα騴
το λογο που εσβησε η μηχανη.
και δευτερον ειχες τα τριμ φουλ και τα τραβηξες! η προσγειωθηκες
με ανοιχτα τα τριμ? σαν να ειδα στο βιντεακι οτι τα ειχες
ανοικτα
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: Πρωτη αναγκαστικη προσγειωση!!

Δημοσίευσηαπό vlachos dimitris » Τρί Νοέμ 13, 2012 6:33 pm

Σ'ευχαριστω Πετρο...πιστευω οτι ολοι το ιδιο θα εκανα.τα τριμ τα ειχα κλειστα στο νεκρο.Στο βιντεακι τα ανοιξα οταν ξεκινησα να περασω το βουνο μεχρι περιπου πανω απο τη πολη..περιπου μεχρι το δευτερο λεπτο στο βιντεο που ανεβασα.Μετα τα ειχα ολη την ωρα κλειστα.Κατα τη προσγειωση τραβαω μια να παρει και δεν πηρε και επειδη τα εβλεπα τα συρματα της δεη μετακινηθικα προς τα αριστερα του δρομου για να περασει και το δεξη ακροπτερυγιο μη σκαλωσει,μεχρι να πατησω και μετα το εριξα για να μη μου πεσει μεσα στη θαλασσα!!.Το μοτερ το εστειλα για σερβις..ουτος η αλλος χρειαζοταν γιατι δεν το εχω κανει.Το πορισμα θα μας το πει ο κ.Αρης :D .Το γελιο ποιο ειναι...καθολη τη διαρκεια της διαδρομης σκεφτομουν(φανταζεσε να μεινω εδω,φανταζεσαι να μεινω εκει)και να που τη πατησα!! :lol: :lol:.Αλλα εκανα μια πτηση ρε Πετρο το καταχαρηκα,γενικα τωρα αυτες τις μερες εδω στα μερη μου εχει εναν ηλιο αλλο πραγμα και δεν φυσαει τιποτα,τρομερες μερες οτι πρεπει για παραμοτερ!!!
Άβαταρ μέλους
vlachos dimitris
Friend
 
Δημοσ.: 61
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 1:10 pm

Re: Πρωτη αναγκαστικη προσγειωση!!

Δημοσίευσηαπό petros vlahos » Τετ Νοέμ 14, 2012 7:10 am

Δημητρη να ξερεις οτι επειδη προερχεσαι απο το ελευθερο
σε βοηθησε πολυ σε αυτη την αναγκαστικη!!αλοιμονο σε μας
που δεν εχουμε συνηθισει!! η αληθεια ειναι πως ηταν δυσκολη
προσγειωση για καποιον αρχαριο δεν το συζητω!! το εφερες
ποιο καλα δεν γινοταν!! και τα καλωδια γλυτωσες και το φτερο
δεν το κολυμπισες!!! πιστευω ειναι καλες εμπειριες αυτες
γιατι ετσι πετσονεσαι!!!τωρα τις ωρες που εχει το μπουζι σου
τις γραφεις καπου? για παραδειγμα! δεν θα εχεις μηχανακι για καμια βδομαδα? εγω θα τρελενομουνα!!!
η απογειωση ειναι προαιρετικη!
η προσγειωση ειναι παντα υποχρεωτικη!
Άβαταρ μέλους
petros vlahos
Friend
 
Δημοσ.: 477
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 7:25 am
Τοποθεσία: Malia Crete

Re: Πρωτη αναγκαστικη προσγειωση!!

Δημοσίευσηαπό vlachos dimitris » Τετ Νοέμ 14, 2012 6:30 pm

Πετρο βοηθαει πως δεν βοηθαει αλλα με το πανι που πεταμε εχει τοσο ωραιο glide στο τελικο φλερ και ενω ερχετε το εδαφος τοσο γρηγορα,το φερνεις τοσο μαλακα στο τελος και αυτο ειναι που μου αρεσει πολυ.Εκει στο βιντεο αν δεις ηταν σχεδον απνοια!!αυτο με το μπουζι δεν το κανω αφου ουτος η αλλως οτι πτηση κανω την ανεβαζω στο LEONARDO και ειναι σαν αρχειο,ειτε μοτερ ειτε ελευθερο και ξερω ποσο καιρο εχει δουλεψει,αν και το αλλαζω ανα τακτα χρονικα διαστηματα.Αλλα αυτη τη φορα δεν ηταν μπουζι :roll: .Τωρα ουτος η αλλος τωρα αυτες τις μερες εχω καθαρισμα ελιες οποτε δε προλαβαινω για πτηση...ειναι και σπαστικες :cry: :cry: .
Άβαταρ μέλους
vlachos dimitris
Friend
 
Δημοσ.: 61
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 16, 2012 1:10 pm


Επιστροφή στο Περιγραφή Πτήσεων & Cross Country

  • Συνολικά υπάρχουν 4 μέλη συνδεδεμένα: 0 εγγεγραμμένο, 0 με απόκρυψη και 4 επισκέπτες (με βάση ενεργά μέλη που έχουν συνδεθεί τα τελευταία 5 λεπτά)
  • Περισσότερα μέλη σε σύνδεση 514 την Πέμ Μάιος 02, 2024 11:04 am
  • Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες